Monthly Archives: November 2023
30.11.2023
1․Այգեգործն ամբողջ խնձորը տեղավորեց 20 արկղի մեջ՝ յուրաքանչյուրում դնելով 30կգ։ Նա այդ խնձորից 240 կգ ուղարկեց վաճառելու, իսկ մնացածը պահեստավորեց։ Որքա՞ն խնձոր պահեստավորեց այգեգործը։
Լուծում 20 x 30 = 600 600 – 240 =360
Պատասխան՝ 360
2․Գյուղատնտեսն ամբողջ ցորենը տեղավորեց 30 պարկի մեջ՝ յուրաքանչյուրում լցնելով 30կգ։ Նա 20 պարկ պահեստավորեց, իսկ մնացածը վաճառեց։ Որքա՞ն ցորեն վաճառեց նա։
Լուծում 30 x 30 = 900 20 x 30 = 600 900 – 600 = 300
Պատասխան՝ 300
3․Եթե Սոնոյի մտապահած թիվը կրկնապատկենք, կստանանք 180-ից 20 միավորով փոքր թիվ։ Ո՞ր թիվն է մտապահել Սոնան։
Լուծում ? x 2 = 180 – 20 160 : 2 = 80
Պատասխան՝ 80
4․ Եթե Հայկի մտապահած թիվը կրկնապատկենք, կստանանք 14-0-ից 20 միավորով մեծ թիվ։ Ո՞ր թիվն է մտապահել Հայկը։
Լուծում ? x 2 = 160 160 : 2 = 80
Պատասխան՝ 80
5․Կարենի մտապահած թվի հնգապատիկը 20 անգամ մեծ է 40-ից։ Ո՞ր թիվն է մտապահել Կարենը։
Լուծում ( ? x 5 ) : 20 = 40 800 : 5 =160
Պատասխան՝ 160
6․Հաշվի՛ր։
285+440+115+60= 900
300-(417-177):60=296
360-420:(489-429)=353
88+125+275+12=500
54x(407-397)+60=600
360:(540:6)+99=103
19.11.2023. Մայրենի
1․Եթե նախադասությունների մասերը ճիշտ տեղադրես կիմանաս, թե ինչպես է առաջացել կենգուրու անունը․ Եվրոպացիները տեսան չտեսնված ու չլսված կենդանի, երբ առաջին անգամ ոտք դրին Ավստրալիա։ Նա մի զույգ կարճ, մի զույգ երկար ոտքեր ուներ, իսկ փորին՝ մի պարկ ու մեջն էլ իր ձագը։ Զարմացած եվրոպացիները հարցրին տեղի բնակիչներին, թե դա ի՞նչ կենդանի է։ Բնակիչները չհասկացան նրանց և ասացին իրենց լեզվով՝ կեն-գու-րու, այսինքն՝ ես քեզ չեմ հասկանում։ Եվրոպացիները կարծեցին, թե նրանք կենդանու անուն են տալիս՝ կեն-գու-րու։ Այդպես է կենգուրուն կենդանուն կպավ-մնաց որպես անուն։
2․Մեկ բառով գրի՛ր։
Զվարթ ձայն ունեցող զվարդաձայն
լրագիր վաճառող լրագրա վաճառ
զվարճություն սիրող զվարդաձայն
գիրք վաճառող գրավաճառ
հաց վաճառող հացավաճառ
միս վաճառող մսավաճառ
3․Տրված բառերը դասավորի՛ր երկու խմբում։
Իրիկուն, լուսաբաց, երեկո, արշալույս, իրիկնադեմ, մթնշաղ, արշալույս, լուսածագ, իրիկնաժամ, արևածագ, իրիկնամուտ, վերջալույս, արևամուտ, առավոտ։
Իրիկուն, երեկո, իրիկնադեմ, մթնշաղ, իրիկնաժամ, իրիկնամուտ,վերջալույս,արևամուտ։
Լուսաբաց,արշալույս, արշալույս, լուսածագ,արևածագ,արևամուտ։
28.11.2023
1․Հաշվի՛ր։
10×4+200:4=90 100×4+120:3+5×40=640
425- (210+30×5):6=365 30×5+640:8=230
200×3+140:7+50×3=770 525-(360-30×4):6=480
2.Ավտոմեքենան երկրորդ օրն անցավ 180կմ, որը 2 անգամ ավելի է առաջին օրվա անցած ճանապարհից։ Որքա՞ն ճանապարհ է անցել ավտոմեքենան այդ երկու օրում։
Լուծում180 : 2 = 90 180 + 9 = 270
Պատասխան՝ 270
3․Օրագիրն արժե 420 դրամ, իսկ տետրը՝ 6 անգամ պակաս։ Որքա՞ն պետք է վճարել 1 օրագրի և 2 տետրի համար։
Լուծում420 : 6 = 70 70 + 70 = 140 140 + 420 = 530
Պատասխան՝
4․ Հայկը պապիկից փոքր է 10 անգամ, իսկ հայրիկից՝ 4 անգամ։ Որոշի՛ր Հայկի և հայրիկի տարիքները՝ իմանալով, որ պապիկը 60 տարեկան է։
Լուծում 60 : 10 = 6 4 x 6 = 24
Պատասխան՝24,6
5․Աստղանիշները փոխարինի՛ր համապատասխան թվանշաններով։
2 | 4 | 4 | 3 | 6 | 6 | 6 | 0 | 0 | 4 | 4 | 4 | |||||||||||
+ | 6 | 7 | + | 7 | 8 | – | 7 | 8 | + | 7 | 8 | |||||||||||
3 | 1 | 1 | 4 | 4 | 4 | 5 | 2 | 2 | 5 | 2 | 2 | |||||||||||
5 | 5 | 5 | 6 | 4 | 4 | 6՝ | 3 | 3 | 6 | 7՝ | 4 | |||||||||||
– | 6 | 7 | + | 9 | 5 | – | 4 | 2 | – | 1 | 8 | |||||||||||
4 | 8 | 8 | 7 | 3 | 9 | 5 | 9 | 1 | 5 | 5 | 6 |
6. Հաշվի՛ր։
280:40-420:60= 0 320:(417-377)+60= 68
360:(480:80)-60= 0 8×40-720:80= 311
54x(407-397):60=9 350:(490:7)x60=300
7․Համեմատի՛ր։
< > =
4×100 = 40×10 8×100 = 80×10
3×200 = 30×20 6×100 = 30×20
6×100 = 10×60 2×400 > 40×10
5×200 = 50×20 5×200 > 30×30
8. Լրացրո՛ւ աղյուսակը։
a | 5 | 7 | 9 | 20 |
b | 40 | 60 | 80 | 40 |
a x b – 20 | 180 | 400 | 700 | 780 |
a | 5 | 7 | 9 | 20 |
b | 40 | 60 | 80 | 40 |
a x (b – 20)= | 100 | 280 | 540 | 400 |
8.Հաշվի՛ր։
6:3=2 60:3=20 600:3=200 600:30=20 600:300=2
8:2=4 80:2=40 800:2=400 800:20=40 800:200=4
45:5=9 450:5=90 450:50=90 320:80=4 720:90=8
72:8=9 720:8=90 720:80=80 810:90=9 480:60=8
Նախադասություներ
Պատմողական նախադասություններ –
Մի անգամ իմ
բախտը բերեց, ես կարողացա լսել, թե ինչպես են նրանք բողոքում:
Ոչ ոք չգիտի, ասում էր նա, — թե ի՜նչ թշվառ եմ ես:
Արդեն մի քանի
դար է, ինչ իմ կյանքը անտանելի է դարձել: Ես միշտ տեսնում էի, որ
Արեգակը պտտվում է Երկրի շուրջը: Բայց հայտնվեցին Կոպերնիկոսն
ու Գալիլեյը և ապացուցեցին, որ ես սխալվում եմ, ամեն ինչ հակառակն է՝
Երկի՛րն է պտտվում Արեգակի շուրջը: Հարցական նախադասություններ – Գիտե՞ք, որ աչքերն էլ են գանգատվում: Չե՞ք հավատում: Բացականչական նախադասություններ – — Ոչ ոք չգիտի, ,—,ասում էր նա, — թե ի՜նչ թշվառ եմ ես: Հիմա էլ, տես, գիշերը նայում եմ երկնքին, ա՜յ այնտեղ՝ վերև: Հրամայական նախադասություններ – Հիմա էլ, տես, գիշերը նայում եմ երկնքին, ա՜յ այնտեղ՝ վերև ու ինձ ասացին՝ մի՛ նայիր։
Առաջադրանքներ
1.Գտի՛ր մգեցված բառերի իմաստով նույն բառերը։
գանգատվում – բողոքում
թշվառղ – խեղճ
անտանելի – ոչ տանելի
հայտնվեցին – եկան
ապացուցեցին – համոզել
մաքուր – ոչ կեխտոտ
Read more: Առաջադրանքներ27.11.2023
- Լրացրու՛ պակասող թվերը:
1001 | 1002 | 1003 | 1004 | 1005 | 1006 | 1007 | 1008 | 1009 | 1010 |
1010 | 1020 | 1030 | 1040 | 1050 | 1060 | 1070 | 1080 | 1090 | 1100 |
1100 | 1200 | 1300 | 1400 | 1500 | 1600 | 1700 | 1800 | 1900 | 2000 |
- Թիվը նեկայացրո՛ւ կարգային գումարելիների գումարի տեսքով:
2095 2000 + 90 + 5 = 2095
6720 6000 + 700 + 20 = 6720
1976 1000 + 900 + 70 + 6 = 1976
2097 2000 + 90 + 7 = 2097
8009 8000 + 9 = 8009
2985 2000 + 900 + 80 + 5 = 2985
9012 9000 + 10 + 2 = 9012
3040 3000 + 40 = 3040
- Գրի՛ր հաջորդող թիվը:
2098 2099
6720 6721
1986 1987
2094 2095
8009 8010
2985 2986
9012 9013
3040 3041
- Գրի՛ր նախորդող թիվը:
2098 2097
6720 6719
1986 1985
2094 2093
8009 8008
2985 2984
9012 9011
- Թվերը դասավորի՛ր աճման կարգով:
Ա․7321, 7421, 7412, 7213
7213,7321,7412,7421
Բ․ 3098, 3089, 3809, 3908
3089,3098,3809,3908
- Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ Նարեն, վճարելով 3500 դրամ, գնեց 1 գնդակ, 2 պարան։ Էվելինան, վճարելով 2500 դրամ, գնեց 1 պարան, 1 գնդակ։ Որքա՞ն արժե մեկ պարանը։
Լուծում 3500 – 2500 = 1000
Պատ․՝ 1000
Բ․ Դանիելը 1 ինքնաթիռի և 4 մեքենայի համար վճարեց 11000 դրամ։ Տիգրանը 1 ինքնաթիռի և 3մեքենայի համար վճարեց 9000 դրամ։ Ինչքա՞ն արժե մեկ ինքնաթիռը։
Լուծում11,000 – 2000 – 2000 – 2000 – 2000 = 3000
Պատ․՝ 3000
Գ․ Մայրիկը գնեց 1 կգ կոնֆետ և 2 կգ նարինջ, վճարեց ընդամենը 2000 դրամ։ Ինքա՞ն արժե մեկ կգ նարինջը, եթե 1 կգ կոնֆետը 600 դրամ է։
Լուծում 2000 – 600 = 1400 1400 : 5 = 700
Պատ․՝ 700
Դ․ Մայրան գնեց 5 էսկիմո և 2 շոկոլադ, վճարեց ընդամենը 2200 դրամ։ Ինքա՞ն արժե մեկ էսկիմոն, եթե 1 շոկոլադն արժե 600 դրամ։
Լուծում 2 × 600 = 1200 1000 : 5 = 200
Պատ․՝ 200
Ե․ Արամը 5 կարկանդակի և 2 հյութի համար վճարեց 800 դրամ։ Ինչքա՞ն արժե 1 կարկանդակը, եթե 1 հյութն արժե 200 դրամ։
Լուծում 800 – 400 = 400 400:5=80
Պատ․՝80
24.11.2023
Արտահայտի՛ր սանտիմետրերով.
2 մ=200սմ
7 մ =700սմ
4 մ =400սմ
3 մ 20 սմ=320սմ
6 մ 40 սմ =640սմ
9 մ 70 սմ=970սմ
Արտահայտի՛ր միլիմետրերով.
2 սմ = 20 մմ
7 սմ =70մմ
3 սմ 5 մմ =35մմ
8 սմ 2 մմ =82մմ
Տրված թվերը կլորացրո՛ւ մինչև մոտակա
Ա. Տասնյակը
631; 630 2 8; 930
875; 880 925; 980
186; 190 478; 480
Բ. Հարյուրյակը
631; 600 875 ; 900
925 ; 800 186; 200
Հաշվի՛ր
650 – 90= 560 600 – 40=560
240 – 80= 160 420 – 180=240
320 – 160=160 710 – 460=250
930 – 470= 460 147 – 39=108
5245 – 28=5217 6341 – 37=6304
1156 + 244=1400 1657 + 159=1816
2274 + 258=2332 4458+124=4582
24×6=144 32×8=256
15×9=135 67×4=268
23×10=230 22×50=1100
32×40=1280 67×70=1280
58×20=1160 24:3=8
240:6=40 400:80=5
28:4=7 160:20=8
720:9=80 810:90=9
210:30=7 210:7=30
Հիշողություն
Ծիծեռնակը բույն էր շինում,
Ե՛վ շինում էր, և՛ երգում,
Ամեն մի շյուղ կպցնելիս՝
Առաջվա բույնն էր հիշում:
Մեկ անգամ էր նա բույն շինել
Եվ շատ անգամ կարկատել,
Բայց այս անգամ վերադարձին
Բույնն ավերակ էր գտել:
Այժմ նորից բույն էր շինում,
Ե՛վ շինում էր, և՛ երգում,
Ամեն մի շյուղ կպցնելիս՝
Առաջվա բույնն էր հիշում:
Նա հիշում էր անցած տարին
Իր սնուցած ձագերին,
Որոնց ճամփին հափշտակեց
Արյունարբու թշնամին:
Բայց նա կրկին բույն էր շինում,
Ե՛վ շինում էր և՛ երգում,
Ամեն մի շյուղ կպցնելիս՝
Առաջվա բույնն էր հիշում:
Առաջադրանքներ
1.Դուրս գրի՛ր անծանոթ բառերը և բառարանի օգնությամբ փորձի՛ր
բացատրել։ շյուղ – ծառի բարակ ճյուղ ավիրված – քանդած, սնուցած – կերակրած , արյունարբու- արյուն խմող ։
2.Դուրս գրի՛ր մգեցված բառերը։ Փորձի՛ր գտնել այդ բառերին իմաստով մոտ բառեր։
շյուղ – ճուղ
բույն – տուն
ավերակ – քանդված
կպցնելիս – փաքցնելից
սնուցած – կերակրած
արյունարբու – արյուն խմող
կրկին – նորից
3.Ի՞նչ գիտես ծիծեռնակների մասին։ Եթե չգիտես, փորձի՛ր
տեղեկություններ գտնել համացանցից։
Ինքնատիպ կառուցվածքով թռչուններ են։ Կտուցը թույլ է, հիմքում լայն, բերանի բացվածքը՝ մեծ, թևերը՝ նեղ, երկար, պոչը՝ մկրատաձև, ոտքերն ու մատները՝ թույլ զարգացած։
4.Նկարի՛ր բանաստեղծությունը և տեղադրի՛ր քո բլոգում։
23.11.2023
- Լուծի՛ր խնդիրները:
Աշոտը սկսեց հաշվել 4-ից երեքներով՝ 4, 7, 10, 13, 16, 19, 22, 25, 28, 31, 34, 37, 40: Քանի՞ թիվ արտասանեց Աշոտը:
Պատ.՝ 13
Բազմահարկ շենքի յուրաքանչյուր հարկում երեք բնակարան կա: Ո՞րերորդ հարկում է 22-րդ բնակարանը: 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24
Պատ.՝
- Ժամը քանի՞սն է:
ժամացույց | Օրվա մաս | ժամը |
1-ին ժամացույց | գիշեր | 2 : 40 |
2-րդ ժամացույց | երեկո | 19 : 30 |
3-րդ ժամացույց | առավոտ | 5 : 50 |
- Լուծի՛ր խնդիրները:
Հովհաննեսը, Միքայելը և Դավիթը ապրում են 14 , 17 , 19 համարի տներում: Տղաներից յուրաքանչյուրը ո՞ր համարի տանն է ապրում, եթե հայտնի է, որ Հովհաննեսը չի ապրում 19-րդ և 17-րդ տներում, իսկ Միքայելը չի ապրում 19-րդ տանը:
Պատ.՝ 14 Հովհանես Դավիթը 19 Միքայելը 17
Տետրն էժան է գրիչից, բայց թանկ է մատիտից: Գրենական պիտույքներից ո՞րն է ավելի էժան:
Պատ՝ մատիտը
- Շարունակի՛ր ըստ օրինակի.
1450 + 70 = 1000 + 500 + 20 = 1520
6380 + 40 = 6000 + 400 + 80 =6480
7290 + 60 = 7290 + 60 = 7000 + 300 + 50 = 7350
8370 + 50 = 8000 + 400 + 20 = 8420
7450 + 180 = 7000 + 500 + 130 = 630
6180 + 240 = 6000 + 200 + 80 = 6280
5490 + 360 = 5000 + 500 + 90 = 5590
8470 +190 = 8000 + 500 + 70 = 8570
Веселый кораблик
Жили-были Муравей, Лягушка, Мышка и Жук. Были они друзьями. Однажды пошли они гулять. Шли-шли и пришли к речке.
-Давай плавать, — сказала Лягушка.
-Мы не умеем плавать, — сказали Мышка, Муравей и Жук.
-Ха – ха – ха, — засмеялась Лягушка и прыгнула в воду.
-Обиделись друзья на нее. Сели они на берегу и стали думать, что делать.
Думали они, думали и придумали построить кораблик. Мышка нашла коробочку. Муравей нашел палочку, а Жук нашел веревочку. И все это они принесли к речке.
Они построили красивый кораблик. Сели на этот кораблик, запели веселую песенку и поплыли по речке. А Лягушка осталась одна. Она смотрела на кораблик и уже больше не смеялась.
- Кто пришел к речке? Муравей, Лягушка, Мышка и Жук.
- Что сказала Лягушка? Давай плавать, — сказала Лягушка.
- Каким был ответ друзей? Мы не умеем плавать, — сказали Мышка, Муравей и Жук.
- Что начали строить друзья? Думали они, думали и придумали построить кораблик.5
- Что для этого понадобилось? коробочку палочку веревочку
Мышка нашла …коробочку… . Муравей нашел …палочку… . Жук нашел …веревочку.. . Весел… кораблик, мален…кая мышка, больш… коробочка, мален…кий муравей, небол…шая палочка, красив…. Кораблик, грустн… песенка.
Реклама